abnormální pocení co s tím

Abnormální pocení

Tento článek shrnuje nejnovější, ale i méně známé poznatky na téma abnormální pocení. Přestože věda pokročila a dnes již dokážeme najít řešení prakticky na jakýkoliv problém, u abnormálního pocení tak trochu stále tápe. Přes všechny složitosti, které tento stav doprovázejí, se i zde dá najít pomoc, nebo alespoň dosáhnout znatelného zlepšení stavu. To vše píšu z pohledu člověka, který sám problémy s výrazným pocením prošel a o problematiku se již roky zajímá.

Moje rada hned na úvod – snažte se nepropadat panice a nevztahovat si na sebe věci, které někdo uvádí v komerčních diskusích. Mohou zavést špatným směrem. Pamatujte, že projevy pocení jsou vždy individuální a nikdo vás nezná lépe než vy sám/sama. Jakýkoliv strach či skepse vždy problém pouze zhorší. Odpovídáme na následující nejpalčivější otázky k tomuto tématu:

Co je abnormální pocení a jak jej poznat?
Co způsobuje abnormální pocení?
Co může pomoci a jak se s tímto stavem vypořádat?

abnormální pocení co s tím

Co je abnormální pocení a jak jej poznat?

Přesná definice pro abnormální pocení neexistuje. Není žádná tabulka hodnot, který by definovala, že tolik a tolik ml potu už znamená, že organismus není v pohodě. A i kdyby takovou tabulku někdo vytvořil, tak je jasné, že množství vylučovaného potu není schopen normální člověk měřit. Ba co víc, pocení se navíc může projevovat různě a ještě k tomu v čase jeho intenzita měnit. Někdo se potí více přes noc, někdo trpí na nepravidelné návaly potu a někdo se naopak silně potí permanentně. Že už vám z toho jde hlava kolem? Nedivím se. Jak jsem uváděl na začátku, je to trochu složitější.

Klasifikace pocení jako abnormální pocení tak vyloženě vychází ze subjektivního vnímání. Lidštěji řečeno, jakmile se člověk cítí tak, že už mu pocení začíná výrazněji vadit, pak lze s jistotou hovořit o abnormálním pocení. Sem počítám i stavy, kdy potní žlázy pracují i v momentech, kdy by neměly (například venku mrzne a přesto se spouští pocení). Nebo se člověk probouzí v noci zborcený potem, přičemž žádnou horečku nemá. Logicky zahrnuje také klasičtější stavy, kdy zkrátka dotyčný vnímá pocení jako nepříjemné, protože mu třeba stéká pot po těle, zanechává viditelné stopy na oblečení apod.

V odborné terminologii se můžete setkat s pojmy jako nadměrné pocení nebo hyperhidróza, extrémní pocení apod. V zásadě pojmenování nehraje žádnou roli, protože problém je pořád stejný – hyperaktivita potních žláz v jednom či více místech na našem těle.

Věděli jste, že u zdravého člověka vyprodukují potní žlázy okolo 10 až 12 litrů potu za den? Obecně platí, že muži mají více potních žláz než ženy, přičemž vyprodukují v průměru až o 70 ml potu za hodinu více. Muži se tedy potí více než ženy.

Abnormální pocení, aneb co se to děje s mým tělem?

Jakmile se začne člověk hodně potit, to první, co ho obvykle napadne, je otázka: Proč? Proč se mi to děje? Snaží se najít rychlé logické vysvětlení, začne pátrat po příčině problému. A pokud ji brzy nenalezne, problém se postupně začíná stávat součástí jeho života. Jenže bohužel s abnormálním pocením se normálně žít nedá, v tom je ta potíž. Je hrozný pocit, když musíte schovávat propocené oblečení, když si musíte na veřejnosti utírat z čela kapky potu, když máte věčně mokré vlasy apod. Kdo zažil, ví.

Kde tedy hledat příčiny pro abnormální pocení? Nejčastějším vysvětlením pro tento typ pocení, které bude pasovat s jistotou na naprostou většinu případů, je, že se tak děje z důvodu nerovnováhy v organismu. Záměrně píšu nerovnováhy, protože vůbec nemusí jít o nemoc ani o závažný fyziologický problém. Abnormální pocení totiž není nic jiného, než reakce organismu na nějakou změnu, která se v něm děje a s kterou si neumí organismus jinak poradit.

Tyto změny jsou nejčastěji vyvolány zásahem do organismu (např. kompenzační pocení po operaci), hormonální změnou (typicky puberta, meno- a andropauza, těhotenství), přetížením jednoho či více orgánů (nejčastěji játra a ve vztahu k nim abnormální pocení jako projev zvýšené toxicity) a v neposlední řadě změny v nervové soustavě, která pocení primárně řídí. Ve vztahu k nervové soustavě je nutné zmínit duševní neklid, stres a podobné problémy dnešního uspěchaného životního stylu.

Abnormální pocení u žen

Věděli jste, že v posledním desetiletí výrazně vzrostl počet lidí trpících na nadměrné pocení, přičemž jejich počet neustále roste? Vysvětlení hledejte v nárůstu stresu, který se stal běžnou součástí našeho života ☹ Nejde však jen o tlak na výkonnost, ale také neustále se zvyšující tlak na vzhled a dokonalost, který umocnil rozvoj Facebooku, později Instagramu a dalších sociálních sítí.

Samozřejmě abnormální pocení může signalizovat také zdravotní problém, protože i to je stav, kdy je v našem organismu nerovnováha. Takže pokud jste vysvětlení právě pro sebe ve výše uvedeném nenašli, pak je dobré udělat pár testů s lékaři, které by měly poměrně rychle identifikovat problematickou část těla – např. krevní testy apod.

Jak se s abnormálním pocením vypořádat?

Už jsem úvodu naznačil, úplný základ je, nevztahovat si na sebe něco, co kdosi vykládal v diskusích. Zaměřte se výhradně na sebe, snažte se identifikovat problémy, které ovlivňují váš organismus a jít po jejich stopách. Typicky je dobré si odpovědět na následující otázky:

Spím dobře? Pokud ne, nebudím se v nějakou hodinu? – existuje spánková mapa, která vysvětlí podle času buzení, který orgán za ně může

Neprožívám období velkých životních změn nebo nejsem pod silným tlakem? – pokud ano, zaměřte se na pohybové aktivity (např. cvičení), meditaci či si pořiďte domácího mazlíčka

Neberu nějaké nové prášky, doplňky stravy, antidepresiva? – velké dávky těchto preparátů mohou vést k toxikaci jater

Nekolísá mi příliš hladina hormonů? – v obdobích větších hormonálních změn (puberta, menopauza apod.) může docházet k významnému rozvoji aktivity potních žláz

Vypadají moje vlasy a nehty zdravě? Co pokožka, je zdravá? – vlasy, nehty a pleť jsou vnějším indikátorem zdraví organismu

Škrábe vás hlava, svědí vás pokožka? – můžete trpět na parazity, kteří ovlivňují procesy ve vašem těle

Když si na otázky svědomitě odpovíte, dostanete základ, který vám pomůže v boji s pocením. Zlepšení v problematické oblasti povede zcela určitě ke zlepšení problému. Samozřejmě znám i případy, kdy abnormální pocení není možné logicky vysvětlit. V těchto případech se obvykle jedná o dědičné dispozice, kdy se pocení zpravidla z ničeho nic aktivuje. Jeho spouštěčem může být prakticky cokoliv, proto si s tím současná věda neví stále rady. Různé studie uvádí značně rozdílné výsledky. To vše vede k jediné seriózní odpovědi – pocení je individuální a individuálně je třeba k němu i přistupovat. 

Co pomůže na abnormální pocení

Asi vás nyní trochu zklamu. Bohužel žádná zázračná pilulka, žádný zázračný paprsek nebo mastička neexistuje. Je však možné problémy s pocením utlumit a ve spolupráci s ozdravováním problematických oblastí postupně dosáhnout zlepšení stavu, v ideálním případě pak návratu do normálu. Opravdu to jde. Základem je jako u všech problémů hlava. Musíte věřit, že se problému zbavíte a takto k tomu přistupovat. Bez pozitivního myšlení to jde samozřejmě také, ale trvá to podstatně déle.

Můj osobní názor je, že když člověk neřeší pocení individuálně, pak je často velmi zklamán z výsledků. Ba naopak, stav se často díky tomu může ještě zhoršit. Dám vám příklad. Uvažujme v něm osobu, která žije ve velkém stresu a k tomu se nestravuje ideálně, bere hodně tabletek a má v důsledku toho přetížená játra, trpí na návaly horka a silné pocení v podpaží. Tento člověk se rozhodne svůj problém vyřešit operativně, tj. že si nechá odstranit žlázy v podpaží, nebo si koupí přístroj a začne si pouštět do podpaží proud. Co myslíte, že se stane pak?

Ano, začne se silně potit v jiné části těla, protože problém v organismu zůstal. Játra a stres zůstaly. Navíc si zadělal na nový problém – silné pocení ho klidně může nově postihnout kupříkladu na hlavě a v obličeji, což je ze společenského hlediska mnohem komplikovanější než pocení v podpaží. Organismus totiž potřebuje pot vylučovat dál, koneckonců jedná se o základní fyziologickou činnost každého lidského jedince.

Abnormální u mužů

Moje rada proto zní. Zbytečně nevyhazujte peníze za drahé metody, pokud nemáte jistotu, že neexistuje propojení pocení se stavem organismu. Pocení nevyřešíte a budete velice zklamáni, problém se díky skepsi ještě více prohloubí a o to těžší ho posléze bude zvládnout.

Tím ovšem neříkám, že žádnou pomoc člověk nepotřebuje. Potřebuje. V úvodu určitě. Hyperaktivita potních žláz ho totiž může izolovat od společnosti. Zase se motáme kolem psychiky a souvisejících věcí. Jenže o tom to hodně bohužel je. Při velmi silném pocení nestačí bylinky, je třeba radikálněji omezit potní žlázy, aby člověk mohl normálně fungovat. V tomto pomůže silný antiperspirant.

Je však dobré pořídit takový, který bude přívětivý k pokožce. Pokud vyberete hodně silný cca s obsahem 20% chloridu hlinitého, potní žlázy se určitě na čas uzavřou a vy můžete fungovat, aniž by si toho okolí všimlo a problém dál řešit. Klasické silné antiperspiranty na abnormální pocení obsahují chlorid hlinitý a někdy také ještě etanol, které znamenají poměrně vysokou zátěž na pokožku.

Já osobně jsem přesvědčený, že když něco na pokožce pálí nebo svědí, pak to pro ni není ideální. Proto preferuji a sám používám německou značku SweatStop. Jde o nejsilnější antiperspiranty na trhu, které zároveň minimalizují vliv na pokožku, a proto se mohou používat pravidelně, aniž by člověku hořela pokožka. Spolehlivě zúží vývod potních žláz v místě aplikace, a to i při extrémním pocení, navíc obsahují hodnotné látky jako aloe vera a panthenol, které dbají o zdraví a kondici pokožky.

Bloger Vláďa MolíkIng. Vladimír Molík
“Jmenuji se Vláďa a dlouhé roky mě sužovalo nadměrné pocení. Tato zkušenost byla natolik silná, že jsem se rozhodl věnovat oboru pocení naplno. Nejen z laického, ale i odborného pohledu. A protože mě navíc vždy bavilo psát a pomáhat lidem, začal jsem tvořit. Budu moc rád, když vám moje osobní zkušenosti pomohou a budou inspirací ke spokojenějšímu životu.” – zobrazit další články autora

 

Vhodné antiperspiranty na abnormální pocení – související produkty ke článku