pocení obrázek4

vše o pocení obrázek2O pocení

Potíme se všichni, ale...?

Jak jistě víte, pocení je zcela normální a nezbytný proces, který pomáhá regulovat teplotu těla. Pocení těla je velmi důležité při vylučování škodlivin a toxických látek, pot nás také chrání proti nebezpečnému UV záření. Pro tuto funkci je lidské tělo vybaveno více než 3 milióny potních žláz. Jsou umístěny hlavně v podpaží, na dlaních, pod chodidly, na zádech a dalších částech těla. Během dne lidské tělo vylučuje alespoň půl litru potu a při intenzivní fyzické námaze nebo v létě, pak vyprodukuje lidské tělo i několik litrů potu každý den.


Toto výrazně ovlivňuje zmíněné části těla, projevující se jako nadměrné pocení v podpaží, na rukou, pocení nohou a chodidel nebo nadměrné pocení na celém těle. Potní žlázy jsou řízeny částečně naším vegetativním nervovým systémem, což je jedním z důvodů, proč se při větším nervovém vypětí potíme více a obráceně. U části populace funguje tento nervový systém na příliš vysokém stupni, než je nezbytné pro normální udržení tělesné teploty.


Právě tento stav se nazývá nadměrné pocení nebo odborně je označován jako hyperhidróza. Hrubé odhady a průzkumy ukazují, že touto formou trpí až 3% populace. Stres, dědičnost, životní prostředí, životní styl, stravování a další aspekty také ovlivňují, jak vnímáme pocení a jak se potíme. Nejenom lidé trpící nadměrným pocením by neměli brát tuto skutečnost na lehkou váhu. Nadměrné pocení ovlivňuje jak náš společenský život, tak i naše duševní zdraví. Nadměrné pocení velmi negativně ovlivňuje naši psychiku a tyto pocity, jak se cítíme, mohou vést i k pocitům méněcennosti či vyhýbání se společenskému životu. Potíme se všichni, každý člověk a to již od narození.


Obecně řečeno se mužská část populace potí více než ta ženská. Nenechte si zničit duševní život nadměrným pocením. Základní naprosto neoddiskutovatelným pravidlem stojí hygiena v boji proti pocení a měla by být na pořadu každého dne, nejenom ráno, ale i večer. V letě se pak sprchujme i vícekrát denně. Kvalitní oděv s prodyšným a savým materiálem (bavlna, len) také ovlivňuje pocení, proto se nedoporučuje u lidí trpící nadměrným pocením používání oděvů ze syntetických (umělých) materiálů. Nezapomínejme na pravidelný pitný režim a to nejen v horkých dnech. Pijme méně, ale pravidelně několikrát za den. Pokud výše uvedené dodržujeme a přesto se viditelně potíme, neměli bychom vynechat návštěvu doktora a prověřit, zdali poceni není příznakem nějaké nemoci – např. časté noční pocení. I nepatrná změna může vést ke zlepšení stavu s pocením.


Když však nic nepomáhá, co mohu dělat?

Projekt poceni24.cz přináší pomoc právě pro tyto případy, v našem sortimentu naleznete speciální přípravky proti pocení zaměřené na vybranou oblast těla, kde se potíme. Kvalitní život bez viditelného pocení tak nemusí být už jen přáním. Chci se dozvědět o produktech proti pocení více, přejít na výběr zde – nadmerne poceni produkty