hyperhidróza

Hyperhidróza

Hyperhidróza

Hyperhidróza, známa také jako nadměrné pocení, je dělena do dvou kategorií. Je to z toho důvodu, abychom došli ke správnému pochopení její příčiny a tím k co nejefektivnější následné léčbě hyperhidrózy. Tyto dvě kategorie jsou: primární hyperhidróza a sekundární hyperhidróza. Pochopení rozdílu je jedním z nejdůležitějších kroků v porozumění nadměrnému pocení – hyperhidróze.

Primární hyperhidróza

Primární, též označována jako fokální hyperhidróza, není způsobena jiným zdravotním stavem, ani vedlejším účinkem léků. Při primární hyperhidróze se jedná o samotné pocení. Tento typ nadměrného pocení se vyskytuje na specifických částech těla a je obvykle relativně “symetrický”, což znamená, že např. levá a pravá strana těla jsou ovlivněny podobně. Mezi nejčastější oblasti postihované tímto typem pocení patří dlaně (zpocené ruce), chodidla (zpocené nohy), podpaží, obličej, čelo nebo hlava.

hyperhidróza

Většina lidí trpících primární hyperhidrózou se nadměrné potí více než jen na jedné z částí těla. To znamená, že pokud nás trápí zpocené dlaně, téměř vždy máme také zpocené nohy apod.

„SWEATSTOP VÁS SPOLEHLIVĚ A OKAMŽITĚ ZBAVÍ HYPERHIDRÓZY“

 

Kdy se obvykle objevuje primární hyperhidróza?

Primární hyperhidróza často začíná již v dětství nebo v dospívání, zejména se jedná o případ nadměrného pocení rukou, nadměrného pocení nohou a nadměrného pocení v podpaží. Je zajímavé, že lidé se základní primární hyperhidrózou (vyskytuje se u nich nadměrné pocení alespoň jednou týdně), obvykle netrpí zvýšeným pocením při spánku. Je také prokázáno, že primární hyperhidróza může být dědičná a i mnozí členové jedné rodiny mohou trpět zmíněnou zvýšenou potivostí.

„HYPERHIDRÓZA MI NIČILA ŽIVOT, NEŽ JSEM OBJEVILA SWEATSTOP“

 

Bohužel se v drtivé většině o hyperhidróze v rodině nemluví kvůli rozpakům, bývá to jakýmsi tabu. Ať už trpíme primární nebo sekundární hyperhidrózu, měla by nás zajímat pro její určení následující otázka:

Potíte se nadměrně po dobu nejméně 6 měsíců bez zjevné příčiny?

Pokud odpověď zní “ano”, pak je dalším krokem pro její určení, zda splňujete alespoň dvě z následujících kritérií:
* pot je bilaterální a relativně symetrický, což znamená, že se potíme stejně na obou stranách dané partie těla
* přebytečný pot nás ovlivňuje při každodenních činnostech
* dochází k nadměrnému pocení nejméně jednou týdně
* nástup přebytečného potu je starší než 10 let
* máme pozitivní rodinnou anamnézu (to znamená, že ostatní členové vaší rodiny trpí podobnými problémy pocení)
* netrpíme nadměrným pocením, když spíme

 

Pokud splňujete alespoň dvě z výše uvedených kritérií, šance, že máte primární hyperhidrózu, je velmi vysoká a v tom případě bychom neměli tento stav ponechávat osudu. Problém sám od sebe nezmizí a je nanejvýš vhodné se obeznámit s možnostmi léčby hyperhidrózy, např. v podobě specializovaných přípravků na nadměrné pocení. Odhadem 90% lidí, kteří trpí nadměrným pocením, bylo diagnostikováno tak, že mají primární hyperhidrózu.

„SWEATSTOP PŘÍPRAVKY PROTI HYPERHIDRÓZE VYDRŽÍ AŽ 1 ROK“

Co je sekundární hyperhidróza?

Druhý hlavní typ nadměrného pocení je označován jako sekundární hyperhidróza. Jak již správně tušíte, tento typ nadměrného pocení je způsoben dalšími faktory, např. zdravotním stavem nebo vedlejším účinkem léků. Dalším klíčovým rozdílem mezi těmito dvěma typy hyperhidróz je, že lidé se sekundární hyperhidrózou se mohou často nadměrně potit i během spánku (zpocené prostěradlo, propocené oblečení).

Sekundární typ nadměrného pocení obvykle začíná v dospělosti, zatímco primární hyperhidróza začíná v dětství nebo v dospívání. Pokud si nejsme zcela jisti, zda není nadměrné pocení vyvoláno sekundárně, měli bychom vše pro jistotu konzultovat také s lékařem, který by mohl vyloučit nadměrné pocení způsobené některými léky.

Pokud si myslíte, že se Vás týká první typ, tj. primární varianta zvýšeného pocení a hledáte účinné a ověřené řešení, doporučujeme Vám seznámit se se specializovanými přípravky na nadměrné pocení švýcarské značky SweatStop, které naleznete na našem eshopu poceni24.cz. Přípravky jsou rozdělené podle jednotlivých partií těla, kde Vás trápí pocení.

Nejedná se o běžné antiperspiranty proti pocení, ale o specializované přípravky přímo určené na nadměrné pocení. Pro více informací můžete pokračovat na výběr zde: specializované přípravky SweatStop zařazené v kategorii: přípravky na hyperhidrózu

Pokud si myslíte, že se Vás týká druhý typ, tj. sekundární hyperhidróza, seznamte se s touto novinkou, antiperspirant přímo vyvinutý na hyperhidrózu, jediný svého druhu na trhu – viz související produkty pod boxem autora.

Bloger Vláďa MolíkIng. Vladimír Molík
“Jmenuji se Vláďa a dlouhé roky mě sužovalo nadměrné pocení. Tato zkušenost byla natolik silná, že jsem se rozhodl věnovat oboru pocení naplno. Nejen z laického, ale i odborného pohledu. A protože mě navíc vždy bavilo psát a pomáhat lidem, začal jsem tvořit. Budu moc rád, když vám moje osobní zkušenosti pomohou a budou inspirací ke spokojenějšímu životu.” – zobrazit další články autora

 

Související produkty ke článku

Související témata:
Hyperhidróza v našem životě

Noční pocení

Nadměrné pocení jako nemoc

Příčiny primární hyperhidrózy

Symptomy