Jak vybrat antiperspirant?

Volba antiperspirantu na nadměrné pocení (hyperhidróza) není složitá, ale má svá pravidla, jejichž poznání nám umožní zvolit produkt tak, aby nám skutečně pomohl. Každý se potíme a pokud o pocení ani nevíme, nebo je sekrece pocení v malém množství, stačí zajít do drogerie a koupit běžný přípravek. Co však dělat v momentě, kdy nás pocení obtěžuje a zasahuje nám do života? Jak se vypořádat s nadměrným pocením? Jak se zorientovat v nabídce specializovaných antiperspirantů a vybrat ten, který nám pomůže vyřešit nepříjemné pocení?

Jak vybrat antiperspirant (na nadměrné pocení)

Následující doporučení se vztahují právě k antiperspirantům určeným na nadměrné pocení. Je třeba hned v úvodu zmínit, že žádný antiperspirant neřeší příčinu hyperhidrózy, ale řeší následek a pomáhá nám překlenout toto složité období. Společnost nadměrné pocení odsuzuje, protože stále přetrvávají předsudky, že je projevem nedostatečné hygieny či problémů v nervové oblasti. Neřešení pocení může mít pak za následek rozvoj dalších chronických problémů, které pocení začnou spouštět ve větším množství (častý syndrom, kdy se začnu potit jen proto, že na něj začnu myslet, nebo se jej bát).

jak vybrat antiperspirant
Jak vybrat antiperspirant - průvodce

Průvodce, jak vybrat antiperspirant

Základní pravidla pro výběr antiperspirantu lze shrnout do těchto kategorií:
1) Intenzita pocení
2) Partie těla
3) Síla antiperspirantu
4) Citlivost pokožky

jak vybrat antiperspirant orosené čelo
Jak vybrat antiperspirant, aneb i pocení má své stupně

ad 1) Intenzita pocení

První věc, ve které bychom před výběrem antiperspirantu měli mít jasno, je intenzita našeho pocení. Přestože se obecně jako nadměrné pocení označuje stav, kdy se potíme více, než je obvyklé, již se tolik nehovoří o tom, že i nadměrné pocení má své stupně. Například se můžeme potit tak, že máme lehce orosené čelo, ale také se můžeme potit tak, že z nás doslova kapou krůpěje potu.

Přestože se jedná o subjektivní hodnocení, pak nejjednodušší pomůckou je to, jak moc jsou projevy pocení vidět. Pokud je pocení velmi viditelné (koláče v podpaží, stékající pot, mokré dlaně nebo chodidla), pak je třeba sahat po velmi výkonných přípravcích ve své kategorii (více v bodě 3 Síla antiperspirantu).

Naopak ale, pokud se potíme více jen při tropických teplotách nebo enormní zátěži, je to zcela přirozené a organismus tím ochlazuje naše tělo a brání jeho přehřátí. Nejedná se tedy o nadměrné pocení. Pak nám obvykle postačí klasický levný antiperspirant nízké intenzity, který můžeme používat několikrát přes den, pocení trochu zmírníme a toto období překleneme. Pro řešení nadměrného pocení však takovéto antiperspiranty vhodné nejsou (viz dále).

ad 2) Partie těla

Partie těla je z pohledu pocení nesmírně důležitá. Asi není důležité zmiňovat, že každá část našeho těla má svá specifika a tato specifika se promítají i do sféry pocení. Samozřejmě je velký rozdíl mezi pocením například na hlavě a pocením na chodidlech. Nejen z pohledu hustoty potních žláz, ale taky síly pokožky, namáhanosti pokožky, přítomnosti bakterií atd. Tento aspekt se při volbě antiperspirantu často podceňuje a je hlavním důvodem, proč některé antiperspiranty tzv. na vše, dostatečně nefungují.

Principiálně je jasné, že použít jeden antiperspirant všude, je levnější, než si koupit antiperspiranty 2 pro třeba ruce a podpaží zvlášť. Ale z pohledu efektu a účinnosti je rozdíl jednoznačný. Přirozeně kromě lokalizovaného nadměrného pocení, kdy se potíme více jen v jedné, nebo dvou oblastech na těle, existuje i generalizované nadměrné pocení, které postihuje celé tělo. Tyto případy jsou složitější, naštěstí nebývají tak časté. Zmiňujeme to proto, že u takových stavů mají přípravky na vše své opodstatnění.

U nás v poceni24.cz naleznete podrobné členění antiperspirantů dle partie těla. Že se jedná o specializované antiperspiranty poznáte i podle ikon, které jsou na každé lahvičce, kde jsou oblasti použití znázorněny. Specializace našich antiperspirantů umožňuje řešit nadměrné pocení účinněji, než je běžné.

jak vybrat antiperspirant partie těla
Jak vybrat antiperspirant? Rozlišujme partii těla
jak vybrat antiperspirant síla antiperspirantu
Jak vybrat antiperspirant, resp. jak zjistím jeho sílu

ad 3) Síla antiperspirantu

Podobně jako jsou různé intenzity pocení, jsou různé také síly antiperspirantů, které toto pocení řeší. Panuje zde přímá úměra. Čím silnější pocení, tím silnější antiperspirant potřebujeme. Pro tomu tak je? Antiperspiranty fungují na principu povrchových ochranných vrstev, které zabraňují pocení. Jakmile není antiperspirant dostatečně silný, pot dříve či později překoná tuto vrstvu a můžeme se potit paradoxně úplně stejně jako před použitím antiperspirantu. Jakmile je však antiperspirant dostatečně silný, ochranná vrstva vydrží nejen nápor potu, ale často funguje i více dní.

To přináší komfort a potřebný pocit, kdy se na antiperspirant můžeme naprosto spolehnout, což je zásadní krok k tomu, abychom se cítili lépe. Je však třeba zmínit i to, že pokud se potíme třeba jen lehce zvýšeně, není třeba automaticky volit nejsilnější možný antiperspirant s maximální intenzitou. Pocení sice spolehlivě zastaví, ale je třeba si uvědomit, že pocení je fyziologický proces, která má svůj účel a smyslem není jej zcela zastavit na mnoho dní. Není tedy třeba antiperspirant aplikovat i v momentech/obdobách, kdy nás pocení netrápí apod.

Jak je to u nás v poceni24.cz? Poskytujeme pouze antiperspiranty určené na nadměrné pocení a rozdělujeme je právě dle intenzity. Od mírně zvýšeného pocení (řada Sensitive), přes nadměrné pocení (řada Forte a Forte Max) až po extrémní pocení (řada Forte Plus a Forte Max). Tato škála pokrývá prakticky celé spektrum intenzity hyperhidrózy. Máme tu tedy antiperspiranty, které jsou silnější než třeba u nás nejznámější antiperspirant Driclor, ale také takové, které mohou používat i děti. Tato variabilita dává mnohem více možností, jak vyřešit nejrůznější druhy a intenzity pocení, narozdíl od jednoho přípravku, která je tzv. na vše a snaží se pokrýt všechny možnosti. To logicky nejde a jít ani nemůže.

ad 4) Citlivost pokožky

V neposlední řadě je třeba při výběru antiperspirantu dbát na jeho šetrnost k pokožce. Ano, bavíme se o nadměrném pocení, o silných antiperspirantech, i přesto by měla být šetrnost k pokožce důležitým aspektem výběru.

Ta tam jsou časy, kdy se v diskusích setkáváme s prohlášeními typu „je to driják, který štípe a svědí, ale nepotím se, tak to vydržím…“; „to svědění je hrozné, ale ušetřil jsem pár korun“ apod. Ne, to již opravdu není nutné. Je však třeba vybírat antiperspirant i se zřetelem k tomu, jaké je jeho působení k pokožce.

Jak to zjistit, resp. jak na to v praxi? Antiperspiranty, které jsou přívětivé k pokožce obsahují ve svém složení látky pečující o pokožku a jsou obvykle také dermatologicky certifikovány nějakou kvalitní známkou. Pokud antiperspirant takové „vysvědčení“ a složení nemá, můžeme z toho odhadnout, jaký jeho účinek na pokožku bude.

jak vybrat antiperspirant citlivost pokožky
Jak vybrat antiperspirant, aby nepálil, či nesvědil?

Obecně platí pravidlo, že aplikace by měla být komfortní a negativní pocity v minimální míře, maximální při první aplikaci, kdy si pokožka zvyká na něco nového. Ale i v takovém případě by to nemělo být nějaké výrazné pálení nebo svědění. V tomto ohledu možná zmíníme, jakou roli zde hraje hliník. Hlinité soli jsou důležitou součástí antiperspirantů. Jejich účinek proti pocení nebyl dosud překonán. Proto se stále používají. Jejich nezávadnost potvrdila řada nezávislých studií. V každém případě však mohou dráždit pokožku, pokud není složení přizpůsobeno obsahu hliníku. Proto jsou látky pečující o pokožku tak důležité.

A jak je to s bezpečností? Samotné roztoky antiperspirantů nepronikají do těla, protože jejich molekuly jsou větší než bazální membrána kůže. Hliník, který se nám dostává do těla je v drtivé většině z potravin, nikoliv antiperspirantů. Takže vůbec nejde srovnávat třeba to, když jsme v dobách dávno minulých jedli z hliníkových lžící. Tam i vlivem teploty a tím, že jsme dávali lžíci přímo do těla, mohlo k jeho proniknutí dojít. Navíc se jednalo o jiné sloučeniny hliníku. Je však dobré toto připomenout, neboť ne všechny informace se často ví a mohou být mylně interpretovány. Antiperspiranty s hliníkovými solemi se používají řadu desetiletí po celém světě.

A jak je to u značky našich antiperspirantů? Složení antiperspirantů, které naleznete u nás, je maximálně přizpůsobeno šetrnosti k pokožce, ale tak, aby tím neutrpěla jejich vysoká účinnost. Všechny naše antiperspiranty SweatStop mají dermatologické atesty minimálně se stupněm velmi dobré. Prodávají se nejen v EU, ale také třeba v Kanadě, kde jsou pravidla pro používání antiperspirantů jedny z nejpřísnějších na světě. Naše antiperspiranty používají děti, mladiství, ale i těhotné ženy.

Nyní už víte, jak vybrat antiperspirant a máte v pravidlech pro jeho volbu jasněji. A pokud ne? Neváhejte nám napsat, nebo zavolat (725 339 531) a společně najdeme řešení přímo pro vás. Pohybujeme se v oboru řadu let a budeme rádi, když s pocením pomůžeme také vám.