pocení při sportu u žen

Nadměrné pocení při sportu

Nadměrné pocení při sportu

Asi všichni známe klasické pocení, kdy potní žlázy uvolňují slanou tekutinu. Mezi nejčastěji postižené oblasti patří ruce, nohy a podpaží. Pocení pomáhá udržovat naše tělo v pohodě a kontroluje tím jeho tepelný stav. Pokud se věnujeme pohybové nebo intenzivní sportovní aktivitě, je pocení v pořádku. Jak však poznat, že pocení během sportu již není běžné, ale trpíme během sportovní aktivity na nadměrné pocení? Jaké faktory hrají u nadměrného pocení při sportu hlavní roli?

Pocení – muži vs. ženy

Předně je zapotřebí zmínit, že ženy mají více potních žláz, ale při sportování mají větší tendenci k nadměrnému pocení naopak muži, protože mužské potní žlázy jsou aktivnější. Člověk má obvykle mezi 2 až 4 miliony potních žláz. Dispozice k nadměrnému pocení jsou dány geneticky.

nadměrné pocení při sportu jak na ne

Sport a počasí

Naše geny nemusí být jediným vysvětlením nadměrného pocení. Aktivace pocení je totiž spojena s automatismy naší nervové soustavy. Jinými slovy pocení nemůžeme často sami ovlivnit. Logicky tak sportování na sluníčku, nebo intenzivnější sportování vede k výraznějšímu pocení, protože se naše tělo snaží snížit teplotu těla pomocí odpařování potu.

Sport, emoce a nemoci

Sport sebou přináší nejen hezké momenty, ale také často určité negativní emoce jako úzkost nebo stres. Bez ohledu na emoce či počasí, obvykle se nadměrné pocení při sportu projevovat nemá. Je to signál, že naše tělo není zcela v pořádku. Zvláště pak v případech, kdy je doprovázeno dalšími jevy jako bolest na hrudníku, horečka nebo rychlý srdeční tep. Stejným případem je pak opačný stav, kdy se naopak při sportu nepotíme vůbec. Ani k tomuto stavu by docházet nemělo. Pokud se potíte při sportu nadměrně a zároveň zaznamenáváte další problémy, doporučujeme vyhledat lékaře a provést základní testy, aby bylo možné vyloučit nějaké závažné zdravotní problémy.

nadměrné pocení při sportu u mužů

Nadměrné pocení při sportu, jak na ně

U většiny z nás není nadměrné pocení při sportu nebezpečné, ale může nám značně ztěžovat sportovní výkony. Doporučujeme proto kvalitní antiperspiranty, které Vám umožní zregulovat pocení na optimální úroveň a věnovat se svému oblíbenému sportu na plno. Švýcarská značka SweatStop disponuje celou škálou přípravků, které jsou vhodné nejen pro určité konkrétní typy pocení, ale v přeneseném pojetí také pro určité sporty.

Například pro raketové sporty (tenis, squash, badminton, stolní tenis apod.) je klíčová péče o dlaně. Jistě znáte ty nepříjemné pocity, kdy nám údery ovlivňuje pocení. Proti pocení dlaní a rukou při sportu je optimální použít SweatStop Instant. Jedná se o antiperspirant, který dokáže okamžitě zamezit pocení dlaní po dobu 2 hodin. Stejný přípravek oceňují také golfisté či florbalisté, u nichž je cit pro hůl také velmi důležitým prvkem výkonu.

Nadměrné pocení při sportu
Nadměrné pocení při sportu, u nás naleznete řešení

Ti z nás, kteří navštěvují v hojné míře fitness centra, zase ocení řadu tělových sprejů proti pocení a nadměrnému pocení Forte a Forte plus. Jedná se o přípravky, které můžete použít na celé tělo včetně zad, která jsou ve fitness často velmi náchylná na nadměrné pocení.

V neposlední řadě nezapomeňme ani na pocení hlavy a obličeje. Tyto partie těla jsou vystaveny nadměrnému pocení při sportu také poměrně často. Ať již z pohledu nošení různých ochran hlavy (cyklistika, hokej, kšiltovky apod.), ale také z pohledu vlasových folikulů, které mají tendenci pocení prohlubovat. Na pocení hlavy a obličeje doporučujeme také přípravek SweatStop Forte, který je svým složením vhodný pro zachování vysoké účinnosti proti pocení.

Bloger Vláďa MolíkIng. Vladimír Molík
“Jmenuji se Vláďa a dlouhé roky mě sužovalo nadměrné pocení. Tato zkušenost byla natolik silná, že jsem se rozhodl věnovat oboru pocení naplno. Nejen z laického, ale i odborného pohledu. A protože mě navíc vždy bavilo psát a pomáhat lidem, začal jsem tvořit. Budu moc rád, když vám moje osobní zkušenosti pomohou a budou inspirací ke spokojenějšímu životu.” – zobrazit další články autora

 

Doporučené antitranspiranty na nadměrné pocení při sportu: