jaké jsou příčiny nadměrného pocení u muže

Nadměrné pocení u muže

NADMĚRNÉ POCENÍ U MUŽE, JAK JE ZVLÁDNOUT?

Nadměrné pocení u muže může být extrémně trapné. Ať už se vyskytuje na pracovišti, ve škole, ve společnosti nebo v osobním životě, je to něco, čemu chceme předejít. Známky pocení vyvolávají v okolí představy o špatné hygieně, mizerné psychické pohodě, duševních výkyvech apod. a to bez ohledu na to, zda se tyto představy zakládají na pravdě.

Bohužel veřejné mínění je natolik důležité, že problémy se zvýšením potivosti bychom neměli brát na lehkou váhu zvláště pak v momentech, kdy sprcha, deodoranty a běžné antiperspiranty nepostačují k potlačení pocení. Pochopení možných příčin je pak prvním krokem k úspěšnému vyřešení tohoto nepříjemného problému.

jaké jsou příčiny nadměrného pocení u muže
nadměrné pocení u muže, co za něj může?

Jak poznám hyperhidrózu?

Hyperhidróza je lékařský termín pro nadměrné pocení. Postihuje stejně muže i ženy. Je to zdravotní stav, při kterém jsou potní žlázy enormně stimulovány během neaktivity nebo jiných faktorů běžně vyvolávajících pocení. Jednoduše řečeno, hyperhidrózu poznám tak, že se moje tělo nebo nějaká jeho část znatelně potí i v momentech, kdy k tomu není zjevná obvyklá příčina, při které pocení plní funkci ochlazování organismu (horké počasí, pohybové aktivity, horké pití apod.).

Pro lepší pochopení uvedu příklady. Je zima, sedím na židli a čtu si. A během čtení cítím zpocené podpaží. Nebo jdu na nákup, stojím u pokladny a mám orosené čelo. Základ pro rozvinutí hyperhidrózy je dán dědičnými dispozicemi a může se projevit kdykoliv v průběhu našeho života. Tyto stavy hyperhidrózy mohou existovat v několika formách: palmární hyperhidróza, což je přílišné pocení rukou; plantární hyperhidróza, nebo-li pocení týkající se nohou a axilární hyperhidróza, která postihuje oblast podpaží.

co pomůže na nadměrné pocení u muže
nadměrné pocení u muže, aneb trápení s hyperhidrózou

Symptomy se mohou pohybovat od mírného pocení až po těžké pocení, kdy z člověka doslova kape, nezřídka je pak takové pocení doprovázeno červenáním a svěděním pokožky. Hyperhidróza může postihovat pouze jednu konkrétní část těla, ale i celý organismus. Léčba zahrnuje předepsané konkrétní léky a v extrémních podmínkách i možnou operaci. Ve většině případů však zaberou specializované antiperspiranty určené proti nadměrnému pocení.

Nadměrné pocení u muže, jaké jsou jeho příčiny?

Nejčastějšími příčinami pro nadměrné pocení bývají u mužů silně stresující situace, hormonální změny, obezita, léky nebo bývá silné pocení vedlejším projevem nějaké nemoci. Mezi spouštěče hyperhidrózy tak patří úzkostné stavy, braní léků, srdeční onemocnění, cukrovka. Faktorů je samozřejmě mnohem více, pokud příčinu sami neznáme, je vždy dobré vyloučit nějakou nemoc ve spolupráci s lékařem. Co se týče samotných projevů pocení, s těmi se obvykle můžeme vypořádat pomocí specializovaných antiperspirantů.

zdroje Medicalnewstoday a MedExpress

Co ještě může způsobovat u muže zvýšenou potivost? 

Nadměrné pocení u muže bývá velmi často způsobeno zneužíváním návykových látek a potravinami. Stimulanty a léky, jako je kofein a alkohol, mohou způsobovat hyperaktivitu potních žláz. Pikantní potraviny, jako jsou chilli papričky nebo kari mohou také způsobit pocení. Zvýšení potivosti z těchto příčin bývá nejjednodušeji řešitelné, protože obvykle vyžaduje pouze změny v životním stylu a ve stravování.

nadměrné pocení u muže

Co doporučit na toto obtěžující pocení?

V internetovém obchodě poceni24.cz naleznete až 16 druhů antiperspirantů SweatStop (Přehled antiperspirantů značky SweatStop naleznete zde: přípravky na nadměrné pocení pro muže) určených na jednotlivé druhy pocení (řešící různé intenzity, tj. od mírného až po extrémní pocení). Tyto unikátní antiperspiranty naprosto spolehlivě zastavují pocení doslova “od hlavy až k patě”. Pro každou část těla můžete v sortimentu značky SweatStop nalézt vhodný přípravek, jehož složení je přizpůsobeno specifikům jednotlivých partií těla. S ohledem na širokou škálu antiperspirantů zde s jistotou naleznete takový, který bude odpovídat Vašim potřebám.

Bloger Vláďa MolíkIng. Vladimír Molík
“Jmenuji se Vláďa a dlouhé roky mě sužovalo nadměrné pocení. Tato zkušenost byla natolik silná, že jsem se rozhodl věnovat oboru pocení naplno. Nejen z laického, ale i odborného pohledu. A protože mě navíc vždy bavilo psát a pomáhat lidem, začal jsem tvořit. Budu moc rád, když vám moje osobní zkušenosti pomohou a budou inspirací ke spokojenějšímu životu.” – zobrazit další články autora

 

Specializované antiperspiranty přímo určené na nadměrné pocení pro muže: