o pocení

O pocení

Jak jistě víte, pocení je zcela normální a nezbytný proces, který pomáhá regulovat teplotu těla. Pocení těla je velmi důležité při vylučování škodlivin a toxických látek, pot nás také chrání proti nebezpečnému UV záření. Pro tuto funkci je lidské tělo vybaveno více než 3 milióny potních žláz. Jsou umístěny hlavně v podpaží, na dlaních, pod chodidly, na zádech a dalších částech těla. Během dne lidské tělo vylučuje alespoň půl litru potu a při intenzivní fyzické námaze nebo v létě, pak vyprodukuje lidské tělo i několik litrů potu každý den.

O pocení

Toto výrazně ovlivňuje zmíněné části těla, projevující se jako nadměrné pocení v podpaží, na rukou, pocení nohou a chodidel nebo nadměrné pocení celého těla. Není to však jen o pocení, musíme je zpravidla vnímat v širších souvislostech. Potní žlázy jsou řízeny částečně naším vegetativním nervovým systémem, což je jedním z důvodů, proč se při větším nervovém vypětí potíme více a obráceně. U části populace funguje tento nervový systém na příliš vysokém stupni, než je nezbytné pro normální udržení tělesné teploty.

pocení
Kdy jde o pocení a kdy o hyperhidrózu?

Právě tento stav se nazývá nadměrné pocení nebo odborně je označován jako hyperhidróza. Hrubé odhady a průzkumy ukazují, že touto formou trpí až 3% populace. Stres, dědičnost, životní prostředí, životní styl, stravování a další aspekty také ovlivňují, jak vnímáme pocení a jak se potíme. Nejenom lidé trpící nadměrným pocením by neměli brát tuto skutečnost na lehkou váhu.

Potíme se všichni, ale…?

Nadměrné pocení ovlivňuje jak náš společenský život, tak i naše duševní zdraví. Nadměrné pocení velmi negativně ovlivňuje naši psychiku a tyto pocity, jak se cítíme, mohou vést i k pocitům méněcennosti či vyhýbání se společenskému životu. Potíme se všichni, každý člověk a to již od narození.

co zabere na pocení
Co bychom měli o pocení vědět…?

Obecně řečeno se mužská část populace potí více než ta ženská. Nenechte si zničit duševní život nadměrným pocením. Základní naprosto neoddiskutovatelným pravidlem stojí hygiena v boji proti pocení a měla by být na pořadu každého dne, nejenom ráno, ale i večer. V létě se pak sprchujme i vícekrát denně. Kvalitní oděv s prodyšným a savým materiálem (bavlna, len) také ovlivňuje pocení, proto se nedoporučuje u lidí trpící nadměrným pocením používání oděvů ze syntetických (umělých) materiálů.

Nezapomínejme na pravidelný pitný režim a to nejen v horkých dnech. Pijme méně, ale pravidelně několikrát za den. Pokud výše uvedené dodržujeme a přesto se viditelně potíme, neměli bychom vynechat návštěvu doktora a prověřit, zdali pocení není příznakem nějaké nemoci – např. časté noční pocení. I nepatrná změna může vést ke zlepšení stavu s pocením.
Externí zdroj: HealthLine

o pocení
Nebojme se o pocení mluvit

Když však na pocení nic nepomáhá, co mohu dělat?

Projekt poceni24.cz přináší pomoc právě pro tyto případy, v našem sortimentu naleznete speciální přípravky proti pocení zaměřené na vybranou oblast těla, kde se potíme. Kvalitní život bez viditelného pocení tak nemusí být už jen přáním. Chcete-li se dozvědět o produktech proti pocení více, přejít na konkrétní výběr – viz související produkty pod boxem autora níže.

Bloger Vláďa MolíkIng. Vladimír Molík
“Jmenuji se Vláďa a dlouhé roky mě sužovalo nadměrné pocení. Tato zkušenost byla natolik silná, že jsem se rozhodl věnovat oboru pocení naplno. Nejen z laického, ale i odborného pohledu. A protože mě navíc vždy bavilo psát a pomáhat lidem, začal jsem tvořit. Budu moc rád, když vám moje osobní zkušenosti pomohou a budou inspirací ke spokojenějšímu životu.” – zobrazit další články autora

 

Související produkty ke článku