šalvěj a pocení

Šalvěj a pocení

Šalvěj patří mezi bylinky, které se ve vztahu k pocení a jejímu omezení zmiňují nejčastěji. Šalvějí je samozřejmě druhově celá řada, v našich podmínkách se však zpravidla hovoří o šalvěji lékařské. A i tento text pojednává o šalvěji lékařské. Šalvěj a pocení, to není jen spojení, které funguje, ale i celá řada upozornění a rad, které bychom si měli vzít při jejím užívání k srdci. Přehledně a stručně Vám nyní shrneme ty nejdůležitější.

Šalvěj a její vlastnosti

Z pohledu účinnosti proti pocení jsou ze šalvěje důležité listy. Ty totiž obsahují třísloviny, které dokáží zúžit vývody potních žláz a omezit tak pocení. Šalvěj má kromě těchto antiperspiračních vlastností také efekt antibakteriální a fungicidní. Šalvěj dokáže potlačit aktivitu potních žláz kdekoliv na těle.

šalvěj a pocení
šalvěj pro snížení pocení

Šalvěj a pocení rukou

Mezi oblasti těla nejhustěji pokrytými potními žlázami patří ruce, přesněji dlaně. Pocení rukou je obecně obtížněji řešitelné, než je tomu u ostatních částí těla. Kromě hustoty potních žláz zde hraje roli i fakt, že ruce zůstávají málokdy v klidu a jsou velmi namáhány.

Šalvějové listy je možné přidávat jako příměs do jídel, nebo pít čaj z šalvěje. Šalvěj však může přinést i okamžitou úlevu od pocení dlaní, například před schůzkou. V tomto ohledu je zajímavým tipem nosit s sebou usušené listy šalvěje, ideálně zabalené do látky. Přiložíme na ně před schůzkou dlaně a necháme šalvěj chvíli působit. Šalvěj je schopna stáhnout z pokožky dlaní přebytečné oleje a omezit potní žlázy.

Šalvěj a možné vedlejší účinky

Možná Vás napadla otázka, když je šalvěj tak úžasná, proč lidé kupují tolik antiperspirantů? Problém šalvěje je v dlouhodobém užívání a také v tom, že její schopnosti nejsou neomezené. V případech nadměrného pocení (odborně hyperhidróza) by bylo třeba užívat vysokých dávek, což představuje zdravotní riziko. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří zažívací obtíže, nevolnost, zvracení, kolísavost krevního tlaku, podráždění pokožky, alergické reakce.

Dlouhodobé užívání šalvěje přináší riziko dalších zdravotních problémů jako závratě, motání hlavy, zrychlený tep, třes. Tyto stavy patrně souvisí s neurotoxiny, které šalvěj obsahuje a které ovlivňují nervovou soustavu. V řadě případů vedlo přílišné užívání šalvěje k poruchám funkcí ledvin.
šalvěj a pocení používání antiperspirantu
šalvěj vs používání antiperspirantu proti pocení

Šalvěj a pocení, jak na návaly horka

Již v dobách minulých byla šalvěj známa coby úžasné léčivo na menopauzu. Speciálně se vlastnosti šalvěje užívaly a užívají pro snížení návalů horka a nepříjemných stavů nočního pocení. Noční pocení je druhem pocení, který dokáže opravdu vyděsit. Zvláště v momentech, kdy toto pocení není doprovázeno horečkou. Příčin, co může za nočním pocením být, je opravdu mnoho. Může přicházet pravidelně, ale může jít i o tzv. náhlé pocení. Ne vždy se musí jednat o závažný stav, ale v každém případě souvisí s nějakými změnami v organismu (kolísání hladiny hormonů, přehřívání těla vyvolané nějakým orgánem např. játra, stres apod.).

Jak šalvěj užívat?

Nejjednodušší formou, jak šalvěj užívat, je čaj. Odvar si můžete připravit sami, nebo jsou volně prodejné již připravené čajové směsi. Při vlastní přípravě se většinou dávají 2 až 3 lžičky usušených listů na jeden hrníček vody. Zalitá šalvěj se nechá v uzavřeném hrnečku stát cca 15 minut. Takto připravený odvar se buď pije, nebo se může používat i zevně na pokožku. V případě pocení je vždy lepší pít čaj studený, abychom zbytečně nezvyšovali tělesnou teplotu, případně nemusíme vypít hned celý hrnek, ale popíjet jej během dne. Efekt proti pocení to prodlouží.

Kromě čaje si můžete připravit i kapky se šalvějí. Doporučuje se pro jejich přípravu asi 50 g řezané šalvěje a 500 ml destilátu. Vše důkladně promíchejte a nechte v uzavřené lahvičce. Zde je třeba roztok ponechat alespoň po dobu 10 dnů. Během této doby by na roztok nemělo svítit. Roztok je třeba občas protřepat, aby připravená směs byla co nejkvalitnější. Kapky můžete užívat do čajů, nápojů, ale i přímo na pokožku.

šalvěj a pocení přírodní řešení
Šalvěj a pocení, pomůže na návaly horka?

V neposlední řadě jsou velmi oblíbené šalvějové koupele. Je možné přímo směs do koupele zakoupit, nebo si ji připravit vlastními silami. Při vlastní přípravě se dává 200 g šalvěje na 1 litr vody. U koupelí se nevyužívají primárně listy, ale nať. Ta se zalije horkou vodou, nechá alespoň 30 minut odstát. Poté se scedí a přidá do koupele. Šalvějové koupele se užívají pro uvolnění psychického napětí a harmonizaci nervové soustavy.

Věděli jste, že…

šalvěj (latinsky Salvia, anglicky sage) je bylinka známá již ze starověku. V dobách dávných se užívala jako ochrana před zlými silami či jako podpora plodnosti žen. Staří Římané nazývali šalvěj svatou bylinou. Šalvěj měla od nepaměti široké uplatnění a její léčivé schopnosti se staly součástí mnoha receptů, lektvarů a mastí. Zajímavostí jistě je, že šalvěj obsahuje neurotoxin Thujon, který platí za silný stimulant ovlivňující nervovou soustavu.

Šalvěj a pocení. Co dále víme o jejich vztahu a historii? Více o šalvěji lékařské na wikipedii.

šalvěj a pocení nohou
Šalvěj a pocení? Pomáhá i dlouhodobě?

Když pouze šalvěj na pocení nestačí…

Šalvěj a pocení patří neodmyslitelně k sobě. Šalvěj je však třeba brát jen jako pomocníka. Pomocníka s pocením v časech, kdy je vylučování potu tak silné, že jej nejde zvládnout. S ohledem na to, že se šalvěj nedoporučuje používat dlouhodobě a pravidelně, je třeba na to myslet i ve vztahu k pocení. Šalvěj je úžasná bylinka a její vlastnosti nám mohou v životě hodně pomoci, ale jen pokud ji budeme užívat rozumně.

Kdo trpí nadměrným pocením, pak jistě ví, že tyto problémy jsou dlouhodobé, proto nelze šalvěj brát jako řešení tohoto pocení. Pomůže, to jednoznačně, ale jedná se o doplněk a měli bychom k ní takto i přistupovat. Bez čeho se u nadměrného pocení neobejdeme, je antiperspirant. Ten musí být dostatečně silný na to, aby nás ochránil i v případě opravdu výrazné sekrece potu (např. stavy, kdy z nás pot doslova kape, či stéká).

Antiperspirant by zároveň měl zohledňovat specifika oblasti těla, kde nás trápí nadměrné pocení. V tomto směru doporučujeme značku SweatStop. Jedná se o antiperspiranty na nadměrné pocení. Značka SweatStop disponuje až 16ti přípravky určenými pro různé stupně hyperhidrózy a různé partie těla. Tato specializace spolu s vysokou účinností dokáže pomoci i s opravdu těžkými stavy, které pocení způsobuje. Není proto nikterak překvapující, že značka SweatStop je oblíbená celosvětově a doporučuje ji také International Hyperhidrosis Society (sweathelp.org), což je nejznámější nezisková organizace zabývající se nadměrným pocením.

Kde koupit specializované antiperspiranty na nadměrné pocení SweatStop? Všechny produkty SweatStop vč. odborného poradenství, naleznete v eshopu poceni24.cz.

Bloger Vláďa MolíkIng. Vladimír Molík
“Jmenuji se Vláďa a dlouhé roky mě sužovalo nadměrné pocení. Tato zkušenost byla natolik silná, že jsem se rozhodl věnovat oboru pocení naplno. Nejen z laického, ale i odborného pohledu. A protože mě navíc vždy bavilo psát a pomáhat lidem, začal jsem tvořit. Budu moc rád, když vám moje osobní zkušenosti pomohou a budou inspirací ke spokojenějšímu životu.” – zobrazit další články autora

 

Související produkty ke článku