pocení nohou v těhotenství proč se týká zrovna mě

Pocení nohou v těhotenství

Pocení nohou v těhotenství

Těhotenství. Jedna z nejúžasnějších etap ženského života. Ale těhotenství, to samozřejmě není jen změna životní, ale také s sebou přináší řadu tělesných změn. Jednou z těchto změn, se kterými se potýkáme nejčastěji, je počátek pocení či nadměrného pocení. To postihuje lokálně řadu míst na našem těle a jedním z nejčastějších typů je pocení nohou. Často tak hovoříme o pocení nohou v těhotenství či nadměrném pocení nohou v těhotenství. V následujícím článku s názvem „Pocení nohou v těhotenství“ se dozvíte, zda je toto pocení nohou normální, co jej způsobuje a jak je spolehlivě řešit.

Pocení nohou v těhotenství – proč se týká zrovna mě?

Pokud jste měla již před těhotenstvím zkušenost s nočním pocením, navály horka a podobnými stavy, čeká Vás bohužel v těhotenství řešení pocení. Nejsilnější pocení můžete očekávat v prvním trimestru, ve třetím trimestru a po porodu, ve všech těchto obdobích totiž dochází k největším hormonálním výkyvům. Poté, co se hladina hormonů opět začne vracet do normálu, začne se vracet do normálního stavu i pocení. Pravděpodobně v době, kdy začnete znovu ovulovat (několik měsíců po porodu).

pocení nohou v těhotenství proč se týká zrovna mě

Co způsobuje pocení nohou v těhotenství?

Nadměrné pocení nohou v těhotenství způsobují rozsáhlé hormonální změny v organismu. Podvěsek mozkový (hypotalamus) na prudké zvýšení teploty reaguje pocením – tedy snahou ochladit tělo na normální teplotu. Není to ovšem jen hormonální důvod, který zapříčiňuje zvýšenou potivost. Další příčinou bývá vyšší hmotnostní index (poměr výšky a váhy), než je obvyklé. Součást výrazného růstu dítěte ve třetím trimestru způsobuje také výrazné zahřívání těla spojené se zvýšeným pocením.

Přestože jste neměla v minulosti s pocením nohou problémy, během těhotenství se můžete s pocením nohou setkat. Obvykle je na vině růst nohou, zadržování vody v oblasti plosek a také růst hmotnosti, který vytváří vyšší tlak na nohy. Ty se pak v důsledku přetížení otékají, zahřívají se. Často toto zapařování nohou vede k hromadění bakterií a vzniku bromhidrózy – zápach nohou.

Jak vyřešit pocení nohou v těhotenství?

Důležitá je prevence. Cvičení, uvolňování a posilování plosek nohou je dobrým začátkem. Stejně tak je vhodné nosit dostatečně velkou obuv tak, aby v důsledku růstu během těhotenství boty dobře větraly a byly volnější. U nadměrného pocení nohou v těhotenství je pak dobré použít antiperspirant zaměřený právě na pocení a bromhidrózu v oblasti nohou. Nejsou vhodné univerzální přípravky. Plosky nohou vyžadují specifické ošetření s ohledem na hustotu potních žláz v této oblasti. Nohy jsou v těhotenství velice namáhané a je třeba i toto hledisko brát v potaz.

Jaký antiperspirant doporučujeme proti pocení nohou v těhotenství?

Z vlastních zkušeností jednoznačně SweatStop Forte Max. Jedná se o švýcarský přípravek speciálně vyvinutý proti pocení nohou, respektive plosek nohou. Přípravek má vysokou úspěšnost, jedná se o naprostou špičku v přípravcích proti nadměrnému pocení nohou. Jedno balení vydrží až po celou dobu těhotenství. Zároveň je jeho užívání bezpečné, přípravek nijak neproniká do těla (molekuly přípravku jsou natolik velké, že nemohou proniknout přes bazální membránu kůže) a působí pouze na ústí potních žláz.

Jedna aplikace přípravku vydrží několik dní, ale třeba i týden, záleží od případu. Pocení je vždy individuální a podle toho se přistupuje i k samotné aplikaci. V případě opravdu extrémního pocení nohou je dobré tento přípravek kombinovat s pudrem, který saje pot a likviduje nežádoucí bakterie z povrchu pokožky nohou. Ty bakterie, které mohou za zápach nohou.

Kam dále? Pokud Vás přípravky proti pocení nohou v těhotenství zaujaly, níže naleznete doporučené antiperspiranty:

Bloger Vláďa MolíkIng. Vladimír Molík
“Jmenuji se Vláďa a dlouhé roky mě sužovalo nadměrné pocení. Tato zkušenost byla natolik silná, že jsem se rozhodl věnovat oboru pocení naplno. Nejen z laického, ale i odborného pohledu. A protože mě navíc vždy bavilo psát a pomáhat lidem, začal jsem tvořit. Budu moc rád, když vám moje osobní zkušenosti pomohou a budou inspirací ke spokojenějšímu životu.” – zobrazit další články autora

 

Související produkty ke článku