pocení při cvičení řešení

Pocení při cvičení

Pocení při cvičení, co je dobré vědět?

Pocení při cvičení je zcela přirozené a prospěšné. Kdykoliv se však u nás může kromě přirozeného pocení vyvinout nadměrné pocení a to bez ohledu na to, jak jsme fyzicky zdatní. Nadměrné pocení při výkonu či tréninku neznamená, že jsme z formy, ve skutečnosti to může signalizovat opak. Abychom mohli přebytečné pocení regulovat, je v první fázi důležité uvědomit si, kdy a v jakých podmínkách k nadměrnému pocení při pohybové aktivitě dochází.

Příznaky nadměrného pocení během tréninku

Příznaky nadměrného pocení při cvičení se obvykle od člověka k člověku liší. Můžeme si všimnout častých mokrých skvrn, které prosákují skrze naše oblečení. Toto pocení se může objevit kdekoli na těle, včetně obličeje, zad, hrudníku, podpaží, nohou a rukou. Toto abnormální množství pocení může narušit naše cvičení, může způsobit ztrátu orientace na výkony nebo komplikovat úchopy závaží. Přílišné pocení během cvičení může mít také sociologický aspekt, můžeme se díky němu cítit nepříjemně, rozpačitě a vyhýbat se cvičení na veřejnosti.

pocení při cvičení řešení

Příčiny přílišného pocení při cvičení

Podle americké Fitness asociace je základním faktorem pro rozvoj nadměrného pocení během cvičení kolísavost teploty našeho tělesného jádra. Ekrinní potní žlázy reagují na teplotní změny uvolňováním tekutiny na povrch pokožky s cílem ochladit tělo. Tento pot se má odpařit, pokud jsme ovšem ve vlhkém prostředí, odpařování může být obtížné. Výsledkem je pot, který zůstává na těle. Ten je živnou půdou pro bakterie způsobující zápach či svědění kůže na těle. Pocení při cvičení je zároveň signálem, jak se tělo přizpůsobuje výrazné fyzické námaze.

pocení při cvičení u žen

Jak snížit nadměrné pocení, když cvičíme?

Chcete-li zastavit, či omezit nadměrné pocení v průběhu cvičení, nejjednodušším začátkem je zavedení pauz na opláchnutí a ochlazení obličeje. Přebytečný pot je samozřejmě také dobré otřít vlhkým hadrem či ručníkem. Dalším krokem je snižení vlhkosti vzduchu (například pomocí ventilátoru, otevřeného okna apod.). Posledním krokem je použití antitranspirantu, přípravku, který má za úkol omezit pocení při cvičení na optimální úroveň.

Pokud hledáme účinné řešení týkající se nadměrného pocení při pohybové aktivitě, pak není doporučováno při cvičení používat deodoranty či běžné antiperspiranty. Pro řešení nadměrného pocení během sportu doporučujeme SweatStop Tělový sprej Forte – pokud Vás o tomto přípravku zajímají podrobnější informace, pokračujte prosím zde: nadměrné pocení při cvičení.

pocení při cvičení u mužů

Pocení při cvičení – na co si dát ještě pozor…

Pokud je nadměrné pocení při cvičení doprovázeno horečkou, bolestí na hrudi, extrémní dušností nebo velmi rychlým srdečním tepem, který přetrvává po ukončení cvičení, měli bychom bezpodmínečně vyhledat lékaře a tyto stavy s ním konzultovat. Tyto příznaky totiž mohou být signálem závažných zdravotních problémů (infarkt, infekce nebo hypertyreóza).

Bloger Vláďa MolíkIng. Vladimír Molík
“Jmenuji se Vláďa a dlouhé roky mě sužovalo nadměrné pocení. Tato zkušenost byla natolik silná, že jsem se rozhodl věnovat oboru pocení naplno. Nejen z laického, ale i odborného pohledu. A protože mě navíc vždy bavilo psát a pomáhat lidem, začal jsem tvořit. Budu moc rád, když vám moje osobní zkušenosti pomohou a budou inspirací ke spokojenějšímu životu.” – zobrazit další články autora

 

Související produkty ke článku