proč se potíme

Proč se potíme?

Proč se potíme?

Pot ochlazuje lidské tělo a chrání pokožku.

proč se potíme
Proč se potíme silněji, než je obvyklé?

Pot plní dvě funkce:

1. Reguluje tělesnou teplotu. Např. při vysokých teplotách nebo fyzické námaze lidské tělo reaguje zvýšeným pocením, začne docházet k tzv. odpařování, které následně poskytuje lidskému tělu chladicí účinek na kůži a tím dochází ke snížení teploty.

2. Zvlhčuje pokožku a tím ji chrání před popraskáním

sweatstop proč se potíme
Proč se potíme? Mohou za to vnější i vnitřní faktory

Příčiny zvýšeného pocení

Častou příčinou pro zvýšení pocení může být způsobeno vnějšími faktory (fyziologickými – např. zvýšená námaha při sportování), nebo může být patologické povahy (určitá nezdravá funkce či nemoc těla – signálem může být v tomto případě také noční pocení).

• Fyziologická (pot vzniká vnějšími faktory)
• Patologická (pot vzniká vnitřními faktory)

Pocení je do určité míry normální. Pokud se však potíme, ikdyž k tomu není důvod, může se jednat o nemoc nebo o tzv. nadměrné pocení. V tom případě bychom měli tomuto stavu věnovat patřičnou pozornost a vyloučit případné riziko nějaké skryté jiné nemoci.

Více k tomuto naleznete v našich dalších článcích:
zvýšené nebo nadměrné pocení?
poceni jako nemoc
jak si poradit s nadměrným pocením celého těla?

Příčiny pro tělesný pach

Typický zápach potu nevyplývá z potu samotného, ale hlavně z výměšků bakterií rozkládajícími pot. Látky, jako je například kyselina máselná jsou odpovědné za silný zápach, mezi nejvýraznější pak patří zápach od nohou.  Abychom tedy zamezili zápachu, je důležitá hygiena. Protože sprchování nebo koupání zlepšuje situaci jen na chvíli, do doby než se zase zpotíme, je nutné používat vhodný deodorant, který zadržuje reprodukci těchto bakterií. Přesto deodoranty samotný problém pocení nevyřeší, jelikož zápach pouze překrývají a jejich funkčnost je ve většině případů jen krátká.

pocení jak je řešit
Proč se potíme? Jak pocení zvládnout?

Odpověď na otázku, proč se potíme, nyní již určitě znáte. Co však dělat v momentě, kdy vyhodnotíme naše pocení jako přílišné, tedy pocitově nad normálem? Pro účinné zastavení silného pocení je nutné používání speciálních sprejů určené přímo na nadměrné pocení (pozn. doporučené specializované spreje uvádíme na konci tohoto článku). Jen takové antiperspiranty dokáží odolat i silné sekreci potu a pocení spolehlivě omezit.

Kromě samotného pocení je známo, že muži a ženy bez rozdílu vytvářejí různé bakterie zodpovědné za zápachu potu, které bývá také doprovázeno pocity svědění kůže na těle. Intenzita tohoto tělesného pachu se liší od člověka k člověku. Někteří lidé však trpí štiplavou vůni potu, která se odborně nazývá bromhidróza.

Co Vám pomůže na pocení jsou specializované antitranspiranty. Přestaňte vyhazovat peníze za běžné antiperspiranty z obchoďáků a přejděte na něco, co opravdu funguje proti pocení.

Bloger Vláďa MolíkIng. Vladimír Molík
“Jmenuji se Vláďa a dlouhé roky mě sužovalo nadměrné pocení. Tato zkušenost byla natolik silná, že jsem se rozhodl věnovat oboru pocení naplno. Nejen z laického, ale i odborného pohledu. A protože mě navíc vždy bavilo psát a pomáhat lidem, začal jsem tvořit. Budu moc rád, když vám moje osobní zkušenosti pomohou a budou inspirací ke spokojenějšímu životu.” – zobrazit další články autora

 

Související produkty ke článku

Související článek: hyperhidróza nebo bromhidróza.